Warszawa miasto dla ludzi

Budżet 2015. Załatwimy to za Ciebie

Masz pomysł, ale ci się nie chce odwalać biurokratycznej roboty? Zgłoś go do nas, a my dalej pociągniemy sprawę.

Od zeszłego roku każdy warszawiak ma możliwość zgłaszania pomysłów w budżecie partycypacyjnym we wszystkich dzielnicach Warszawy. Nie chodzi o granty. Po prostu zgłaszasz pomysł, że to i to powinno być zrobione przy takiej i takiej ulicy, zgłaszasz to do urzędu i w czerwcu mieszkańcy głosują. Wybrane przez nich pomysły zrealizuje urząd za własne pieniądze.

wniosekbudzpart

Wiele osób ma niezłe pomysły i nawet sporo opowiada o tym, co powinno być zrealizowane poprzez budżet partycypacyjny w Warszawie. Ale jak przychodzi co do czego to nie zgłaszają. Bo nie wiadomo gdzie, nie wiadomo jak, czasu nie ma itp. Postanowiliśmy coś z tym z robić. Oto Grupa M20 wychodzi naprzeciw, ew. podaje pomocną dłoń.

Uwaga, uwaga! Niniejszym zamieniamy się (tymczasowo) w bezpłatną Spółdzielnię Pracy Sezonowej „Budżetowiec”. Wystarczy na naszym fejsbuku lub TUTAJ zgłosić pomysł na projekt w budżecie partycypacyjnym, a my już to dalej poprowadzimy, bo wiemy jak. Sprawdzimy czy pomysł mieści się w ramach prawnych budżetu partycypacyjnego, spiszemy go w odpowiedniej formie i na odpowiednim formularzu, zdobędziemy wystarczającą ilość podpisów, złożymy tam, gdzie trzeba i będziemy dalej pilotowali aż do głosowania. Forma zgłoszeń dowolna, jeśli będziemy mieli jakieś dodatkowe pytania to dopytamy.

W ten sposób znika ostatni pretekst dla niezgłaszania pomysłów do budżetu. Do dzieła!

FAQ

Jaki pomysł można zgłosić do Budżetu Partycypacyjnego?

Każdy, który będzie można zrealizować w miejscu ogólnodostępnym i z którego każdy chętny będzie mógł skorzystać. Pomysł musi być też realizowalny w ciągu jednego roku, czyli jeśli wymagałby budowania przez dwa lata, to odpadnie.

Czy każdy pomysł przejdzie, czy są jakieś ograniczenia?

Oczywiście, że są. Realizacją projektów budżetu partycypacyjnego zajmują się dzielnice, a one nie mogą na przykład postawić wybiegu dla psów na prywatnym terenie. Projekty budżetowe muszą mieścić się w tym, czym samorząd ma prawo się zająć.

Ponadto pomysły mają być zgodne ze strategiami miejskimi, które zwykle są dokumentami na kilkaset stron. I od tego jesteśmy my – przygotujemy wnioski tak, żeby były zgodne z tymi strategiami i mieściły się w kompetencjach samorządu.

A ja chcę budowy luksusowej publicznej toalety z kranami z czystego złota! Mogę zgłosić?

Zgłosić można wszystko, ale trzeba przynajmniej z grubsza wiedzieć ile to kosztuje. Każda dzielnica ma od kilkuset tysięcy do kilku milionów zł do wydania na budżet partycypacyjny. Jeśli któryś z pomysłów przekroczy limit, odpadnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kod Captcha * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Nasza akcja na fejsie
Warszawa bez reklam!