Warszawa miasto dla ludzi

Apel do Wojewody

Od wielu miesięcy trwa dyskusja o problemie reklamy zewnętrznej zaśmiecającej Warszawę. Reklamowy chaos potępiają społecznicy, walczą z nim urzędnicy, powstaje ustawa o ochronie krajobrazu, która daje nadzieję na odszmacenie miast. Kiedy warszawskie urzędy podejmują pierwsze kroki w walce z reklamą, wojewoda mazowiecki wywiesił swój baner reklamowy. I to nie byle gdzie – na własnej siedzibie na pl. Bankowym! Zamiast dać przykład godny naśladowania, wojewoda stał się przykładem obciachu.

szmata reklamowa wojewody

Pisaliśmy do urzędu wojewódzkiego z prośbą o zdjęcie baneru. Zwracaliśmy uwagę, że reklamowa szmata pozostaje szmatą nawet jeśli promuje tak ważne wydarzenie, jak obchody 25 lecia pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Niestety urząd na nasze prośby odpowiedział odmownie, kuriozalnie uzasadniając, że „przecież szmata jest legalna i niekomercyjna”. A w końcu nie o legalność i pieniądze się tu rozchodzi! Urzędnicy nie potrafią zrozumieć, że idea nie odszmaca reklamowej szmaty.

Zwracamy się zatem w do Was z prośbą. Pomóżcie nam przekonać wojewodę. Wysyłajcie maile np. takie.

Szanowny Panie Wojewodo,
Przyłączam się do prośby o zdjęcie banneru reklamowego z siedziby władz województwa przy placu Bankowym. Jego obecność przyczynia się do pogłębienia chaosu estetycznego Warszawy, stanowi przykry symbol braku odpowiedzialności za wspólne dobro jakim jest nasza przestrzeń publiczna. Wywieszanie banerów jest szkodliwe społecznie, przyczynia się do zwiększenia chaosu estetycznego w przestrzeni publicznej Warszawy, która i bez tego jest pełna kakofonii. Niekomercyjny charakter treści w niczym nie zmienia faktu, że baner ten stanowi przejaw braku poszanowania dla przestrzeni publicznej Warszawy, dla estetyki miasta.

Uprzejmie proszę o niezwłoczne zdjęcie banneru.
Pozdrawiam serdecznie,
(imię i nazwisko)

Maile ślijcie na adres:
Wojewoda Mazowiecki wojewoda@mazowieckie.pl
oraz
Oddział Współpracy Społeczno-Samorządowej Biura Wojewody mkaraczewska@mazowieckie.pl

Niedawno w podobnej akcji udało nam przekonać Kongres Kobiet. Początkowo Panie nas zignorowały, ale po akcji mailingowej zdecydowały się jednak swoją szmatę zdjąć. I chwała im za to!
Liczymy na to, że dzięki Waszej pomocy uda nam się z wojewodą.
Jeśli nam pomożecie, to sądzę, że ten cel uda nam się wspólnie osiągnąć? Jak? Pomożecie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kod Captcha * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Nasza akcja na fejsie
Warszawa bez reklam!