Warszawa miasto dla ludzi

Chwała naszym

Jedni chcą budować Łuk Triumfalny w Warszawie, innym ten pomysł się nie podoba. Pomnik Czterech Śpiących też ma swoich fanów i zagorzałych przeciwników. Waryńskiego jedni chcą wyrzucić, a inni go chcą. Dmowski na Rozdrożu lewicowców oburza, a prawicowców zachwyca. A na Babce kontrowersje budzi mega flaga na wielkim maszcie. Trzeba coś z tym zrobić!

Swoi swoim

Grupa M20 wychodzi naprzeciw społecznemu zapotrzebowaniu. Koniec swarów! Oto pomysł, który pogodzi zwaśnione frakcje:

Zbudujmy jeden pomnik, ale dobry!

Zgłaszamy pomysł budowy pomnika dla każdego. Pomnika który wszyscy bez wyjątku uznają za swój. Pomysł jest prosty, ale wszystkie genialne pomysły są proste. Wystarczy – tylko się nie przewróćcie – wystarczy zbudować pomnik, na którym będzie napisane: „Swoi Swoim”. I już.

Uniwersalny pomnik spotka się z akceptacją wszystkich zwaśnionych stron, bo wszystkie będą mogły z pełnym przekonaniem składać pod nim wieńce i wiązanki. Ma same zalety:
1) jest niekontrowersyjny. Każda grupa i organizacja społeczna na pewno zgodzi się z jego przesłaniem,
2) nie będzie miał przeciwników malujących mu krwawą barwą ręce, swastyki, albo ruskie gwiazdy,
3) będzie wykorzystywany w znacznie większym stopniu niż zwykłe pomniki, pod którymi składanie wieńców odbywa się zazwyczaj tylko raz w roku, jak jest jakaś rocznica. A ten pomnik może żyć nawet 365 dni w roku – przecież codziennie jest jakaś rocznica, albo dzień czegośtam.
4) oszczędność miejsca – po co zawalać kolejnymi pomnikami całą Warszawę. Zaczyna już brakować miejsca. Jeden pomnik, który załatwi całą sprawę, zajmie przecież tylko jedno miejsce.
5) Dzięki napisowi „Swoi Swoim” za jednym zamachem będzie upamiętniał zarówno tych, którym składa się wieńce jak i składających. A przecież składający też są ludźmi i na pewno będzie im miło, że widzowie uroczystości nie zapomną dzięki komu ta uroczystość.
6) Nie bez znaczenia jest aspekt finansowy. Pomyślcie ile kosztowałoby na przykład dziesięć pomników. A ile by kosztował jeden? Proste: jedną dziesiątą

20141110_172308

Szczegóły się ustali

Forma rzeźbiarska jest do ustalenia, ale są przecież rozwiązania uniwersalne, w równie szczytny sposób wyrażające każdą ideę. Na przykład duży, ładny obelisk – jest neutralny światopoglądowo, a wyrazisty i zawiera pierwiastek dumy z dokonań, niesie wiekopomne przesłanie.
Miejsce też powinno być takie, żeby pogodzić wszystkich. W ostateczności pomnik może być na kółkach i rezydować rotacyjnie w różnych częściach miasta.

Pomnik „Chwała naszym” to idea, która łączy, a nie dzieli. Pomyślcie sobie w duchu o kimś godnym upamiętnienia. Może być pojedyncza osoba, albo jakaś większa grupka bohaterów. I poprzyjcie ideę pomnika w imię pamięci o nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kod Captcha * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Nasza akcja na fejsie
Warszawa bez reklam!