Warszawa miasto dla ludzi

Galskór znowu świeci

Szok i niedowierzanie – taka była pierwsza reakcja neonu Galskór, kiedy powiedzieliśmy mu, że zostanie wyremontowany. A jednak. Jest żółty jak za młodych lat, świeci jak wściekły.Tak się świeci Galskór

19 sierpnia 2014 – ta data na zawsze przejdzie do historii skrawka ulicy Andersa. Dziękujemy za pomoc i za udział wszystkim, którzy w sobotni, ciepły wieczór byli z nami na odpaleniu wyremontowanego neonu Galskór przy Andersa 35. Była loteria fantowa, szampan i odliczanie. Galskór odzyskał życie i dawny blask – dosłownie. Teraz to miejsce ma zupełnie inny wyraz, z powrotem stało się charakterystyczne, ma swój własny, oldskulowy i bezpretensjonalny urok, bo neony z nijakiej przestrzeni ROBIĄ MIEJSCE.

Na chwilę przed zapaleniem neonu

3 male

Przy okazji udało się wskrzesić pamięć o neonach, którymi usiana była ulica Nowotki (za komuny tak nazywała się Andersa). Nadawały jej i całej Warszawie wielkomiejskiego szyku, poczucia że się jest w Europie a nie na „Wschodzie”, napełniały przestrzeń miasta eleganckim i nienachalnym dizajnem. Galskór to autentyk, jakimś cudem ocalony z pogromu neonów jest teraz nie tylko ozdobą, ale i świadectwem czasów. W otoczeniu tandetnej szyldoreklamy wydaje się kapsułą czasu i sztuką pośród masówki.

Tak się świeci Galskór

Wyremontowaliśmy go w zakładzie, który istnieje nieprzerwanie od lat pięćdziesiątych i mamy satysfakcję, że w ten sposób przyczyniliśmy się do podtrzymania tradycyjnego warszawskiego rzemiosła, ręcznej roboty. I bardzo nam było miło, że na otwarciu gościliśmy p. Stanisława Paradowskiego, który w 1959 roku uczestniczył w produkcji i montażu Galskóru, a w zeszłym tygodniu w jego remoncie i ponownym zawieszeniu.

No i mieliśmy, jak to się teraz mówi,  fan ze współpracy z Państwemmiastem i ze spotkania z Wami. Taki jest nasz pomysł na poprawianie Warszawy – mało gadać, dużo robić. I robić wspólnie. Za rok kolejna edycja Neonów Muranowa.

Trwa akcja zbierania funduszy, którymi zapłacimy za remont Galskóru. Jeśli chcesz się przyłączyć i wesprzeć ten pomysł to kliknij tutaj  Logo naszej akcji

Zdjęcia wykonała Anna Brzezińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kod Captcha * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Nasza akcja na fejsie
Warszawa bez reklam!