Warszawa miasto dla ludzi

Jak to miło chmurką być

Serpentine Gallery Pavillion 2013 to kwintesencja lekkości.

Co roku pokazujemy nowy pawilon Serpentine Gallery w Londynie. W Hyde Parku znajduje się galeria sztuki, koło niej trochę wolnej przestrzeni i właśnie na niej na początku każdego lata powstaje nowy, tymczasowy budynek, którego funkcją jest pokazanie kawałka nowoczesnej architektury i jednocześnie stworzenie ludziom miejsca, w którym można odpocząć. Galeria zaprasza do współpracy za każdym razem innego architekta, ale zawsze są to twórcy ze szczytu, albo przynajmniej z okolic szczytu światowej architektury.

Tego lata (trzynaste wydanie imprezy) na placyku przed galerią wyrosła budowla pod nazwą Cloud. Autorem jest Sou Fojimoto, który wyjaśnia, że punktem wyjścia była dla niego chęć połączenia geometrii i konstrukcji z tym co naturalne i ludzkie. Stąd forma budowli – jednocześnie organiczna i geometryczna stanowi przejście-łącznik pomiędzy budynkiem galerii, a jej otoczeniem czyli parkiem.

Jak co roku do budowli, która zajmuje obszar o powierzchni 350 metrów można swobodnie wchodzić, pobyć w środku, posiedzieć, poleżeć, pokontemplować, pojeść, popić – generalnie poczuć się lekko. Jak w chmurze.
Serpentine Gallery Pavilion 2013 Projekt: Sou Fojimoto

O Autorze: Sou Fujimoto (ur. 1971) japoński architekt, absolwent Uniwersytetu Tokijskiego (1994), właściciel pracowni Sou Fujimoto Architects (od 2000), tworzy głównie w Japonii (Final Wooden House Kumamoto, 2005-08, N House, Oita, 2008, House before House, Utsunomiya, 2009). Specjalizuje się w nowoczesnych, minimalistycznych, lekkich, delikatnych formach, swobodnie nawiązujących do tradycji japońskiej i do przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kod Captcha * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Nasza akcja na fejsie
Warszawa bez reklam!