Komu odbija palma?
Poszła w naród informacja: palmę z Nowego Światu będą zabierać! W Gazecie tak napisali, a potem jeszcze w telewizji było! O! Stugębna plotka rozgłasza, że „oni” chcą zlikwidować palmę na rondzie de Gaulle’a.
A wszystko przez to, że Urząd Miasta wyłożył projekt planu miejscowego dla okolicy Foksal, w którym jest propozycja żeby rondo zamienić na skrzyżowanie.
Spokojnie, to tylko plan miejscowy
Prędzej kokosy na tej palmie wyrosną niż zostanie usunięta. Projekt planu miejscowego w ogóle się do niej nie odnosi, zawiera tylko kreski na mapie, z których wynika, że linie krawężników Alej Jerozolimskich i Nowego Światu mają się układać nie w kółko, tylko mogą pójść po prostym, tworząc skrzyżowanie. Zaoszczędzone w ten sposób miejsce ma być przeznaczone na przestrzeń publiczną (coś jakby plac). Żeby do tego doszło to po przyjęciu planu musiałby powstać na jego podstawie projekt organizacji ruchu, a następnie ten projekt musiałby zostać wykonany i to wszystko zakładając, że palmę rzeczywiście ktoś chciałby stąd wyrzucić. Czyli fałszywy alarm.
Pozdrowienia z Czerskiej
O palmie w projekcie planu ani słowa. Cała afera wzięła się stąd, że nasza ulubiona gazeta ma swój system podkręcania czytelnictwa i postanowiła zainteresować czytelników trudną tematyką planowania tylko lekko nawiązując do prawdy, za to uwypuklając ewentualną konsekwencję ewentualnej konsekwencji ewentualnego przyjęcia planu w tej postaci. I niestety news zaczął żyć własnym życiem. Fachowo takie zjawisko nazywane jest „faktem medialnym”.
Wypowiadają się eksperci, mieszkańcy, redaktorzy. Autorka palmy (Joanna Rajkowska) wydała specjalne oświadczenie. Jest napisane w tonie całkiem serio.
Mamy rok wyborczy i taka sensacja świetnie nadaje się na wehikuł, którym chętni będą chcieli dojechać do władzy. Wymarzona okazja, żeby palić znicze nagrobne dla palmy, urządzić pogrzeb palmy. Temat jest tak nośny medialnie, że starczy na kilka happeningów. Działaczy miejskich doświadczonych w paleniu zniczy u nas dostatek, spoceni w pogoni za władzą zapewne nie stracą okazji do wyrażenia „gniewu ludu”.
Artystka też potrzebuje skandali – w końcu co to za artystka, wokół której nie ma afer, której nawet nikt nie chce szykanować. Ostatnio Palma dała się wyprzedzić Tęczy, więc aż się prosi o jakieś zabiegi PR pozwalające przywrócić pamięć o niej.
Sprawa się rozkręca i interes w rozpętaniu histerii ma sporo osób, więc dobrze by było nie czekać aż sprawdzi się Prawo Murphyego i zadziałać.
Żłóżmy uwagę
Po wyłożeniu projektu planu miejscowego jest czas na składanie uwag. Chodzi o propozycje poprawek do planu. Może je zgłaszać każdy. Proponujemy uwagę polegającą na wpisaniu Palmy do planu miejscowego. Jeśli będzie wpisana to już jej nikt nie tknie – będzie to prawnie zabronione. W ten sposób ucichną sztuczne i prawdziwe obawy, że palma zniknie z Nowego Światu. Można to zapisać w sposób, który nie uniemożliwi przebudowy ronda na skrzyżowanie: wystarczy wpisać, że dopuszcza się jej relokację, ale tylko w rejonie skrzyżowania Nowego Światu i Alej, z zachowaniem jej ustawienia na osi Alej, gwarantującego zwieńczenie widokowe.
W ten sposób unikniemy kolejnej odsłony polskiego piekła i jednocześnie pozwolimy palmie zapuścić korzenie w miejscu, w którym stoi i stać mać! To znaczy: ma stać!
Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich – bo taki jest oficjalny tytuł palmy to projekt Joanny Rajkowskiej z roku 2001. Podobno ma lewicowe przesłanie, ale w Wawie jest słynny bo świetnie wygląda, ożywia buro – kamienną i nadętą przestrzeń okolicy, kapitalnie domyka perspektywę Alej Jerozolimskich, szczególnie od Mostu Poniatowskiego, spina poszarpaną urbanistycznie okolicę i robi z nijakiej przestrzeni MIEJSCE, w dodatku rozpoznawalne, z własnym charakterem.
Dodaj komentarz