Warszawa miasto dla ludzi

Koronczarka

Pewnie nie raz widzieliście: w różnych miejscach Warszawy pojawiają się koronki. Namalowane białą farbą na ścianie, ceramiczne naklejone na skrzynce od elektryczności, na murku. Jeśli ktoś się zastanawiał co to jest, to tu znajdzie odpowiedź.

6ba24f6c33d0916c80093b3f27aa9cb8

Przy ul. Broniewskiego. fot. Nespoon Polska

„Dlaczego koronki? Bo w nich jest ład i harmonia, których wszyscy instynktownie szukamy.” To słowa autorki tych koronek, artystki graffiti ukrywającej się pod ksywką NeSpoon. Koronki pojawiają się w różnych miejscach Warszawy, centralnych i niecentralnych. Mają zgeometryzowany, uporządkowany kształt, są zawsze białe. Wyglądają jak płatki śniegu. Podobno nie ma dwóch takich samych.

798f24751871dfb6d488b390c92705e0

Na fortach Bema. fot. Nespoon Polska

To chyba nie przypadek, że koronki przyszły na świat właśnie w Warszawie, która jest Wielkim Księstwem Chaosu. Od lat słyszy się wołanie o porządek w przestrzeni. No to proszę, w środku tego chaosu, w przestrzeni publicznej pojawiają się symbole ładu.

1575861269536549

Koronka na Mazowieckiej. fot. Nespoon Polska

Autorka to młoda, atrakcyjna, utalentowana, energiczna, społecznie uwrażliwiona artystka i aktywistka. Aktualnie blondynka, od dawna miłośniczka sztuki zewnętrznej (czyli głównie graffiti). Jest współautorką dwóch książek – albumów o reklamie w przestrzeni publicznej i właśnie o sztuce zewnętrznej (czyli głównie graffiti). Oprócz Warszawy działa w innych miastach, niekoniecznie polskich. Jest już znana w świecie speców od sztuki zewnętrznej, którzy kojarzą ją z niewielkimi elementami ceramicznymi pojawiającymi się na ścianach budynków i właśnie z koronkami.

1575861275586601

Na zrujnowanej Kamienicy – Żelazna róg Złotej. fot. Nespoon Polska

Ciekawe, że jak dotąd koronki nie są zaklejane przez mistrzów spontanicznej reklamy, wielorękich naklejaczy ogłoszeń swą mrówczą pracą od lat skutecznie zasyfiających każdy wolny kawałek powierzchni na mieście. Koronki zadziałały?

1575861272970422

Koronkowy wypiek, jakby to ująć, u stóp Syrenki. fot. Nespoon Polska

 

Więcej tego, co robi Nespoon: www.behance.net/nespoon

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kod Captcha * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Nasza akcja na fejsie
Warszawa bez reklam!