Warszawa miasto dla ludzi

O la! la! Olafur Eliasson!

Serpentine Gallery to nazwa galerii sztuki położonej w Londynie, koło jeziorka Serpentine w Hyde Parku. Od 2000 roku galeria raz w roku prosi najwybitniejszych architektów o stworzenie na jej dziedzińcu dodatkowego, tymczasowego pawilonu służącego do prezentacji sztuki nowoczesnej, seansów filmów poświęconych sztuce itd. Wśród zaproszonych byli m.in. Zaha Hadid, Daniel Libeskind, Oscar Niemeyer, Frank Ghery, a w 2007 roku Eliasson, który stworzył pawilon o trudnym do określenia kształcie, zapewniający możliwość przebywania w nim i na nim.

Więcej zdjęć tutaj.

 

Harpa to nazwa sali koncertowej w Reykjaviku i miejsce najnowszej (2011) instalacji Eliassona, który został poproszony o stworzenie fasady budynku. Efektem jest gigantyczna isntalacja z tafli szkła poukładanych pod róznymi kątami, tak aby z zewnątrz dawała efekt migotania, a wewnątrz refleksy snujące się po podłodze i ścianach. Dla wzmocnienia efektu niektóre tafle wykonano ze szkła barwionego.

Więcej zdjęć: KLIK.

Sunspace for Shibukawa to budka – kabina z polerowanej blachy, którą w 2009 roku Eliasson postawił na terenie muzeum Hara w Shibukawa w Japonii. Budka ma wbudowane w kopulasty dach elementy optyczne, które rozpraszają i skupiają dośrodka promienei słoneczne. Po wejściu do środka widzowie moga przebywać wśród bajkowo wyglądających i poruszających się zjawisk optycznych tworzących naturalne wzory na scianach i podłodze obiektu.

Więcej tutaj.

 Przeczytaj nasz wcześniejszy wpis o Olafurze Eliassonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kod Captcha * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Nasza akcja na fejsie
Warszawa bez reklam!