Odzyskiwanie rzeki
Za dwa lata będziemy mogli przechadzać się bulwarami nad Wisłą. Seul niedawno zakończył pracę nad odzyskiwaniem rzeki dla miasta.
Cheonggyecheon to właściwie nie rzeka, tylko potok o długości kilku kilometrów, który przepływał przez środek tradycyjnie biednego regionu Korei. Prze wiele lat osiedlali się nad nim ubodzy mieszkańcy, którym zapewniał dostęp do krystalicznie czystej wody. Na zdjęciu z pierwszej połowy XX wieku nie wygląda imponująco.
Sytuacja zaczęła się zmieniać po wojnie koreańskiej (1950-53) kiedy do Seulu masowo napływali imigranci, a kraj rozpoczął erę największego w dziejach rozwoju gospodarczego. Błyskawiczna industrializacja zamieniła potok w ściek, a następnie w dzikie wysypisko odpadów. Masowy rozwój motoryzacji zaczął wymagać wciąż nowych ulic i w 1958 rozpoczął się proces, który do 1976 zamienił Cheonggyecheon w dziwaczną konstrukcję: wzdłuż potoku, w środku jego koryta posadowiono wysokie filary, na których została oparta wewnątrzmiejska autostrada o szerokości 16 m i długości 5,6 km.
Trasa stała się jednym z symboli koreańskiego cudu gospodarczego, który dosłownie stał na ściekach. I była nim aż do 2002 roku, kiedy Lee Myung Bak wygrał wybory na burmistrza Seulu pod hasłem przywrócenia potoku miastu. Już rok później przystąpił do dzieła i w ciągu 2 lat kosztem prawie 300 milionów dolarów wyburzył całkowicie estakadę, nie budując nic w zamian.
Ruch samochodów osobowych po prostu zmniejszył się, gdyż jednocześnie władze rozwijały transport publiczny. Koryto potoku zostało napełnione czysta wodą, która jest stale dostarczana rurami. Ten pomysł ekolodzy uznali za kontrowersyjny, podobnie jak decyzję o pozostawieniu betonowych brzegów po obu stronach. Ponad potokiem przerzucono dwa mosty, nasadzono tysiące roślin w których zaczęły się osiedlać owady i ptaki, a woda jest obecnie pełna ryb. Temperatura powietrza w okolicy spadła o średnio 2,5 stopnia.
Wzdłuż potoku są ścieżki i tysiące miejsc do zatrzymania się i pogapienia na wodę. Tereny na obu brzegach stały się modne, rozwinęły się pod względem ekonomicznym, stały się ulubionym miejscem relaksu i wydarzeń kulturalnych. Sukces tego projektu skłonił władze do kontynuowania programu rewitalizacji przestrzeni publicznej w centrum Seulu.
W jednym miejscu twórcy pozostawili filary, na których opierała się estakada, na przestrogę przyszłym pokoleniom.
Projekt przyniósł uznanie i rozgłos autorowi. Obecnie Lee Myung Bak jest prezydentem Republiki Korei.
Autorzy zdjęć (od góry): lensfodder, d’n’c, Dolmang
Pingback: REWITALIZACJA CENTRUM SEULU | Rewitalizacje architektoniczne