Warszawa miasto dla ludzi

Oni ustalili. Ty masz się cieszyć

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych ustalił, że Most Północny będzie pomalowany na zielono. Zielony to niekontrowersyjny kolor i chyba niezły dla mostu ulokowanego na obrzeżach miasta i wśród zieleni. Ale trochę przykro, że decyzja została podjęta jak zwykle za zamkniętymi drzwiami.

Chodzi o to, że mieszkańcy o takich sprawach po prostu dowiadują się, kiedy decyzja już zapadła. Nikt nie pytał ich o opinię, ani o zgłaszanie propozycji. A przecież kolor mostu to sprawa łatwa i przyjemna, w sezonie wakacyjnym w sam raz dla ludzi. Nie trzeba być fachowcem żeby się wypowiedzieć na taki temat, więc pewnie wiele osób z chęcią by skorzystało z okazji żeby wyrazić swoje zdanie.

To byłby świetny pretekst, żeby mieszkańców zainteresować sprawami miasta, dać im poczucie związku z miejscem w którym żyją. Warszawiacy dostaliby sygnał, że współdecydują o tym, co się w mieście dzieje oraz że ich głos jest dla władz ważny. To również okazja do uruchomienia inicjatywy, wyobraźni, bo przecież są w Warszawie tysiące artystów, projektantów, grafików którzy być może mieliby jeszcze lepszy pomysł. W dodatku dla władz to darmowy PR; przecież w ten sposób mieszkańcy dowiedzieliby się o zaangażowaniu władz w rozbudowę miasta i o tym, że władze nie są oderwane od obywateli.

Warszawa to wciąż miasto bez wyraźnej tożsamości, większość warszawiaków jest obojętna na to co się dzieje w ich mieście i trzeba się chwytać każdej okazji, żeby ich zachęcić do partycypacji w zarządzaniu miastem. A oprócz nich jest w Warszawie grupa mieszkańców żywo zainteresowanych sprawami miasta – dlaczego więc nie dać im możliwości wyrażenia swego zdania?

Tymczasem przekaz jaki ZMID, czyli de facto władze miasta, zawarły w tej decyzji jest taki: tu władza sama decyduje o tym co się w mieście dzieje, a mieszkańcy mają siedzieć cicho i mogą co najwyżej przyklasnąć podejmowanym za zamkniętymi drzwiami decyzjom. Podobnie rzecz się miała podczas niedawnej zmiany wzoru biletów ZTM oraz loga Zarządu. Mieszkańcy zamiast partycypacji dostali carski dekret do przełknięcia. Szkoda.

Artykuł pojawił się w tvnwarszawa.pl

Foto: Mikołaj Węgier

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kod Captcha * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Nasza akcja na fejsie
Warszawa bez reklam!