Warszawa miasto dla ludzi

Trafalgar w ręce twórców

Na placu Trafalgar w Londynie stoi kolumna Nelsona, wokół niej cztery lwy z brązu, obok dwie duże fontanny, a jeszcze dalej cztery pomniki. To znaczy trzy.  Bo na tym czwartym…

W latach trzydziestych XIX wieku zamierzenia były śmiałe: miało być dumnie i monumentalnie. Tylko kasy nie starczyło i czwarty cokół został pusty. I tak przez prawie 160 lat: na jednym cokole król Jerzy IV, na drugim gen. Havelok, na trzecim gen. Napier, a na czwartym, północno – zachodnim: nic.
Dopiero w 1998 roku Królewskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych (RSA) zaproponowało czasowe uzupełnienie Czwartego Cokołu wysokiej jakości dziełem sztuki nowoczesnej. Celem było wprowadzenie sztuki do przestrzeni publicznej. Wybór padł na dzieła Marka Wallingera, Billa Woodrowa i Rachel Whiteread.

Pomysł okazał się takim sukcesem, że kiedy zakończył się pokaz rzeźb i cokół znów stanął pusty burmistrz Londynu postanowił iść za ciosem i powołał The Fourth Plinth Commissioning Group, złożoną z artystów, krytyków sztuki i kuratorów, których zadaniem jest wybór pracy do postawienia na Czwartym Cokole.

Od 2005 roku na Cokole są prezentowane dzieła znanych artystów z całego świata tworzone specjalnie na tę okoliczność. Niektóre były prezentowane przez dwa lata, inne kilka miesięcy, wszystkie były totalnie zakręcone i nikomu nie przeszkadzało, że nie miały nic wspólnego z bohaterstwem marynarki brytyjskiej pod Trafalgarem. No, może ta jedna miała:
Ostatnie eliminacje były dwuetapowe, do finału zakwalifikowano sześć dzieł, których modele wystawiono na widok publiczny i każdy z widzów mógł wyrazić swoje zdanie na ich temat. Podobno te opinie były brane pod uwagę przez jurorów. Program „The Fourth Plinth” zdobył taką popularność, że zaczął obejmować projekty popularyzujące sztukę nowoczesną w galeriach i szkołach całego Londynu, a autorzy zwycięskich prac dorobili się sławy i uznania.

W przeciwieństwie do autorów podobnego wydarzenia na Rynku Starego Miasta w Warszawie, którym grozi wizyta w sądzie grodzkim.

Obejrzyj zdjęcia przeszłych, obecnych i przyszłych dzieł sztuki stojących na Czwartym Cokole: tutaj.

Jedna odpowiedź na „Trafalgar w ręce twórców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kod Captcha * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Nasza akcja na fejsie
Warszawa bez reklam!