Warszawa miasto dla ludzi

Wodospad, tęcza i pająk

Na Krakowskim Przedmieściu wciąż stoi czerwony pająk czyli Maszyna Twojej Rzeczywistości. Może warto obejrzeć inne instalacje tego twórcy (architekta? artysty?), który staje się coraz bardziej znany i wyznacza trendy rozwojowe przestrzeni publicznych w miastach. Oto kilka jego dzieł rozsianych po całym świecie.

Your Rainbow Panorama wyrosła w 2011 roku na dachu muzeum sztuki w mieście Arhus w Danii. Wielki krąg o średnicy 52 metrów i wadze 140 ton, ma przykuwać uwagę tęczowymi barwami i stać się ikoną miasta, jego punktem orientacyjnym. Autor zachęca przechodniów do wchodzenia na tę instalację i włączenia się w ten sposób w krajobraz miasta.

 

 

The Weather Project

 

The Weather Project to instalacja, która w roku 2003 znalazła się we wnętrzu londyńskiej galerii Tate Modern. W przestronnej Hali Turbinowej zawisło gigantyczne słońce zrobione z setek lamp dających jednorodne, żółte światło. W powietrzu nawilżacze rozpylały wodę zmieszaną z cukrem, a na suficie umieszczono lustra, w których przechodnie mogli zobaczyć siebie jako małe cienie na tle wielkiego słońca.

 

 

 

The New York City Waterfalls z 2008 roku to chyba najbardziej znany projekt Eliassona. Został zrealizowany na rzecze East River. Kilka sztucznych wodospadów (podświetlanych nocą) wyglądało imponująco, ale wzbudziły takie zniechęcenie, że ograniczono czas ich działania, a nawet zastanawiano się nad ich wcześniejszym rozmontowaniem. Przyczyną było rozsiewanie wokół drobin słonej wody, od których zaczęły umierać okoliczne drzewa. Zapewne było to dużym zaskoczeniem dla twórcy, który reklamował swą instalację jako eco-friendly (zastosowano energooszczędne oświetlenie diodowe). Kontrowersje wzbudzał też ogromny koszt instalacji: ponad 15 mln dolarów.

Olafur Eliasson Ur. w 1967, duńsko – islandzki artysta, ukończył ASP w Kopenhadze (1989 – 1995), obecnie pracuje i mieszka w Kopenhadze i Berlinie. Specjalizuje się w wielkich rzeźbach i instalacjach artystycznych montowanych w przestrzeniach publicznych miast.

Zdjęcie ikony artykułu stąd

Jedna odpowiedź na „Wodospad, tęcza i pająk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kod Captcha * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Nasza akcja na fejsie
Warszawa bez reklam!