Warszawa miasto dla ludzi

Wyremontujmy neon Galskóru

Chcemy odnowić i uruchomić autentycznym i cudem ocalały neon z 1959 roku przy ul. Andersa 35

Neony to część naszego dziedzictwa. Pod koniec lat pięćdziesiątych i w latach sześćdziesiątych całe Śródmieście było rozświetlone neonami – Polska Kronika Filmowa informowała, że nocne niebo nad Warszawą jest zawstydzone swoją skromnością na tle neonów. Były wyjątkowe, eleganckie, skromne, niedosłowne, pomysłowe. Warszawiacy je pokochali, trafiły na pocztówki, do kolorowych czasopism, świecą w „Nie lubię poniedziałku”, „Wojnie Domowej”, „Czterdziestolatku.” Stały się symbolami Warszawy. Nigdy nie stanowiły masowej produkcji – każdy był indywidualnie projektowany dla konkretnego miejsca i ręcznie wykonywany w Warszawie.

galskor

W stanie wojennym wszystkie zostały wyłączone, a kiedy można je było włączyć na nowo, okazało się, że lata nieużywania wykończyły elektronikę i większości nie udało się uruchomić. Rdzewiały, zainteresowały się nimi gołębie. A kiedy w latach dziewięćdziesiątych lokale handlowe zyskiwały nowe życie, neony, nawet te najbardziej znane i charakterystyczne, były masowo zdejmowane i wyrzucane. Dzisiaj większości już nie ma.

Możecie pomóc odrestaurować neon.

Klikajcie tutaj.

Jeśli nam pomożecie, to sądzę, że ten cel uda nam się wspólnie osiągnąć. Jak? Pomożecie?

Koło Państwamiasta jakimś cudem zachował się jeden. Galskór nie działa, z obudowy farba odłazi płatami, elektronika jest do wymiany, a rurek z gazem nie ma już od dawna. Ale kształt jest zachowany, blacha ma się nie najgorzej, więc da się go wyremontować.

10519040_10201456439528043_1775430706_o

Dotarliśmy do jego projektu (jest w Archiwum Miasta, razem z oryginalnym pozwoleniem na budowę).

gal

Chcemy go naprawić, zawiesić z powrotem w jego miejscu, uruchomić i dbać o niego. Będzie zapalany automatycznie, na czujnik zmroku. Remont wykona stara warszawska firma, ta sama która kilkadziesiąt lat temu produkowała neony. To będzie ręczna robota – dokładnie taka sama jak przed laty. W ten sposób uda nam się wesprzeć zanikające warszawskie rzemiosło. Kawałek autentycznej Warszawy zostanie ocalony.

Akcję prowadzimy razem z Państwemmiastem pod patronatem portalu NowaWarszawa.

Jedna odpowiedź na „Wyremontujmy neon Galskóru

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kod Captcha * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Nasza akcja na fejsie
Warszawa bez reklam!