Warszawa miasto dla ludzi

Rozpoczął się nowy sezon galerii graffiti na Bemowie

Forty Forty to nietypowa galeria sztuki. Mało w niej obrazów, zaś dużo jest malowideł. Na otwarcie nowego sezonu zaprezentowali się w niej tacy artyści jak Krik, Etam Crew czy MonaTusz. Artyści znani nie z muzeów i domów aukcyjnych, lecz z murów i ulic polskich miast.

Galeria jest niezwykła, bo prezentuje sztukę ulicy, czyli to, co powszechnie kojarzone jest jako graffiti. Malowidła są olbrzymie, zajmują całe ściany i podłogi pomieszczeń, niektóre są skomponowane z rekwizytami.

Galeria mieści się w forcie Bema. Od ponad roku prowadzi ją Fundacja Sztuki Zewnętrznej. Jest otwarta non-stop: o każdej porze roku, 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Po jej korytarzach nie chodzą smutne panie przypominające  o zakazie dotykania eksponatów. Wręcz przeciwnie: tam wszystkiego można dotknąć. No i nie ma biletów – wstęp za free.

Galerii nie pilnuje żaden ochroniarz, a mimo braku nadzoru nie dochodzi do dewastacji. Jest otwarta i to właśnie przyciąga kolejnych artystów, którzy domalowują swoje wrzuty i tagi. Galeria dzięki temu żyje własnym życiem i zmienia się nieustannie. – Pojawiające się nowe graffiti w żadnym wypadku nie niszczy prac, które przygotowujemy na początek sezonu. – mówi Marcin Rutkiewicz z Fundacji Sztuki Zewnętrznej. – One je uzupełniają, dodają głębi tworząc nowe warstwy. – mówi.

Zobacz zdjęcia z inauguracji sezonu:

W tym roku na ścianach galerii zaprezentowali się: Krik, Proembrion, Etam Crew, MonaTusz, Aqualoopa, NeSpoon i Maniac, True Bob, Cekas, Raspazjan, Tolinka.

Dla nas taka przestrzeń to dodatkowy mocny punkt miasta: otwarte, bezpłatne, dostępne i niebanalne miejsce.

Galeria Forty Forty – fort Bema, Bemowo, Warszawa, otwarta non-stop, strona galerii

Zobacz dojazd:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kod Captcha * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Nasza akcja na fejsie
Warszawa bez reklam!