Zaprojektowane – niezrealizowane
„Warszawa niezaistniała” opisuje miasto, które nie miało szansy się narodzić. Jest fascynująca i już powoli staje się niezbędnikiem każdego miłośnika Warszawy. To idealny pomysł na prezent.
O tym, że rozwój Warszawy przerwała Druga Wojna Światowa nikogo przekonywać nie trzeba. Stolica czasów prezydenta Starzyńskiego miała przed sobą wspaniałe perspektywy rozbudowy. Lwia część miała się stać ciałem już w 1944 roku – na Wystawę Światową. Z planów na przyszłość wojnę przetrwały rozrzucone po różnych archiwach projekty i szkice. Jarosław Trybuś zebrał je w rewelacyjnej książce „Warszawa niezaistniała”. Jest to bogate kompendium i jednocześnie pozycja obowiązkowa dla miłośników nie tylko historii Warszawy, ale też jej teraźniejszości – wiele projektów przedwojennych planistów we współczesnych formach realizowane są do dziś.
Trybuś pokazuje jak bardzo zmienić mogło się nasze miasto, gdyby nie wojna. W książce przytłacza skala niezrealizowanych projektów. Ich waga jest tym większa, jeśli uzmysłowić sobie, że w tej grubej na ponad 400 stron publikacji zamieścił tylko najbardziej prestiżowe inwestycje niepowstałej Warszawy: Wystawę Światową, lotnisko, Dworzec Główny, czy dzielnicę im. Piłsudskiego. Oprócz nich przecież projektowano pojedyncze kompleksy budynków, czy budzące emocje wieżowce, które jednak nie znalazły się na kartach tej książki. „Warszawa niezaistniała” to nie jest wszystkomająca encyklopedia niepowstałej stołecznej architektury. Jest jak dotąd najpełniejszym wydawnictwem o stołecznych planach, i to pomimo tego, że odkrywa zaledwie wierzchołek góry lodowej urbanistycznej historii stolicy.
Jest to lektura obowiązkowa, która dotyka powracającego jak bumerang problemu naszego miasta: nierealizowanych inwestycji. Problemu – być może największego we współczesnej Warszawie. Do księgarni naprzód marsz!
Dodaj komentarz