Warszawa miasto dla ludzi

Stracona szansa pałacyku na Chłodnej

Wspólnota mieszkańców wraz z urzędem miasta ukończyły właśnie remont pałacyku na Chłodnej 27. Budynek do niedawna straszący swym wyglądem, dziś zyskał drugą młodość. Co z tego, skoro pies z kulawą nogą tam nie zajrzy?

Budynek przy reprezentacyjnej ponoć ulicy Woli potraktowano jak zwykły blok mieszkalny. W parterach straszą okna, za oknami zaś mieszkania. Nikomu przez myśl nie przeszło, że przecież w tym budynku powinny być lokale usługowe. Tak jak dziś jest w kamienicach na Ząbkowskiej. Tak jak było dokładnie w tym samym miejscu w 1939 roku.

Urzędnicy, którzy zdecydowali o dofinansowaniu remontu, udowodnili, że niczego nie nauczyli się na błędach tzw. rewitalizacji Chłodnej. Bo po to w końcu ulicę przebudowano, by ściągnąć na nią tłumy ludzi. Ludzie zaś nie przyjdą oglądać gołej posadzki z granitu, ani świeżej farby na ścianach. Żeby udać się na Chłodną muszą mieć po co. To „po co” mieści się nie na bruku, ale w budynkach, za witrynami sklepów, kawiarń i klubów. Widać to świetnie tuż obok – klub Chłodna 25 dodał życia temu fragmentowi ulicy – spotykają się tu okoliczni mieszkańcy, przyjeżdżają warszawiacy z innych dzielnic. Na jego tle, prawem kontrastu, pałacyk wydaje się jeszcze bardziej martwy.

Podczas remontu pałacyku można było upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu: odświeżyć elewację i odtwarzając witryny ściągnąć na Chłodną nową klientelę. Nie byłoby to łatwe, ale wypadałoby przynajmniej spróbować. Nie łudźmy się, że ktokolwiek w urzędach choćby przez chwilę o tym pomyślał.

Ten remont to niestety gol do bramki dzielnicy. Wydano pieniądze na fasadę, ale o ożywieniu ulicy nie ma co mówić. Szansę zatem zmarnowano, rewitalizacja wciąż pozostaje tylko na papierze. Warszawiacy zaś zagłosują nogami i zamiast na Chłodną znowu pójdą do Arkadii.

4 odpowiedzi na „Stracona szansa pałacyku na Chłodnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kod Captcha * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Nasza akcja na fejsie
Warszawa bez reklam!